ویروس کرونا

  1. Homepage
  2. مقالات
  3. ویروس کرونا
ویروس کرونا

ویروس کرونا(مطالب زیر ترجمه ی دقیق اطلاعات وب سایت سازمان جهانی بهداشت WHO می باشد)
ویروس کرونا چیست؟
ویروس های کرونا خانواده ی وسیعی از ویروس ها می باشند که می توانند باعث ایجاد بیماری در حیوانات و انسان ها شوند.
در مورد انسان ها، چندین ویروس کرونا شناخته شده که می توانن باعث ایجاد عفونت های دستگاه تنفسی شوند مانند سرماخوردگی معمولی و یا موارد شدیدتر مثل MERS و یا SARS. آخرین مورد ویروس کرونای شناخته شده باعث ایجاد بیماری کوید-19 (COVID-19) شده است.
نشانه های کوید-19 چیست؟
شایع ترین علایم بیماری کوید-19 تب، خستگی، و سرفه های خشک است. بعضی از بیماران ممکن است دچار درد، گرفتگی بینی، آبریزش، گلودرد و در مواردی اسهال شوند. نشانه های اخیر معمولا ملایم بوده و به صورت تدریجی آشکار می شوند. بعضی از مردم هم با ویروس آلوده می شوند ولی هیچ نشانه ای از خود نشان نداده و احساس ناخوشی ندارند. خیلی از مبتلایان (حدود 80%) بدون نیاز به درمان خاصی، بهبود می یابند. حدودا از هر 6 بیمار مبتلا به کوید-19، یک نفر دچار علایم جدی تنفسی می شود. افراد پیر و افراد با سابقه ی بیماری های زمینه ای مثل فشار خون بالا، مشکلات قلبی و دیابت آمادگی بیشتری برای بروز علایم شدید دارند. افرادی که دچار تب، سرفه و مشکلات تنفسی می شوند باید به پزشک مراجعه کنند.
کوید-19 چگونه انتشار پیدا می کند؟
افراد ممکن است از کسانی که ناقل ویروس هستند دچار کوید-19 شوند. بیماری می تواند از فرد به فرد دیگر و ازطریق ذرات و قطرات کوچکی که از بینی و دهان فرد مبتلا خارج می شود (هنگام سرفه، عطسه و یا بازدم) منتشر شود. در حقیقت این ذرات نه تنها می توانند توسط افراد سالم تنفس شده و آنها را بیمار کنند (به همین علت بهتر است از افراد بیمار حداقل یک متر فاصله داشته باشیم)، به علاوه این ذرات می توانند توسط افراد بیمار روی سطوح پخش شوند و چنانچه افراد سالم این سطوح را لمس کرده و سپس چشم ها، بینی و یا دهان خود را لمس کنند بیمار شوند. البته لازم به ذکر است که سازمان جهانی بهداشت همچنان در حال تحقیقات هرچه بیشتر در این زمینه بوده و اطلاعات خود را بروزرسانی خواهد کرد.
آیا ویروس عامل کوید-19 می تواند از طریق هوا منتقل شود؟
مطالعات تا به امروز بیشتر بیانگر انتقال ویروس عامل کوید-19 از طریق ذرات و قطرات دستگاه تنفسی می باشد تا هوا.
آیا کوید-19 می تواند از طریق انسانی که هیچ نشانه ای ندارد منتقل شود؟
اصلی ترین راه انتقال بیماری از طریق ذرات و قطرات موجود در سرفه و یا عطسه ی (دستتگاه تنفسی) فرد بیمار بوده، بنابراین احتمال انتقال از طریق فردی که هیچ نشانه ای از بیماری ندارد، پایین می باشد. به هرحال، بسیاری از افراد بیمار نشانه های خفیفی از بیماری، خصوصا در مراحل اولیه از خود نشان می دهند، بنابراین انتقال از طریق فردی که احساس بیماری نمی کند، اما به عنوان مثال سرفه های خفیفی دارد، امکان پذیر است. سازمان جهانی بهداشت همچنان در حال تحقیق در مورد بازه زمانی انتقال بیماری بوده و به زودی اطلاعات خود در این زمینه را تکمیل خواهد کرد.
آیا انتقال بیماری از طریق مدفوع فرد بیمار امکان پذیر است؟
احتمال انتقال بیماری از این طریق پایین بوده، هر چند که تحقیقات اولیه در این زمینه وجود ویروس در مدفوع فرد بیمار را نشان می دهد. تحقیقات در این زمینه همچنان ادامه دارد. به هر حال شستشوی صحیح دست ها بعد از رفتن به دستشویی و یا قبل از خوردن غذا شدیدا توصیه می شود.
راه های محافظت از خود و جلوگیری از انتقال بیماری چیست؟
اگر چه موفقیت هایی در زمینه کنترل شیوع بیماری حاصل شده است، اما از آنجایی که شرایط هنوز به طور کامل قابل پیش بینی نیست، بسیار مهم است اطلاعات خود را مرتب از طریق وب سایت سازمان جهانی بهداشت و یا مراکز درمانی کشور خود و منابع قابل اعتماد به روز رسانی کنید. شما با رعایت اصولی ساده می توانید ریسک ابتلای خود به این بیماری و یا انتقال آن را کاهش دهید.
1- شستشوی صحیح و مرتب دستان با محلول های ضد عفونی پایه الکل و یا با آب و صابون. انجام این عمل ویروس های احتمالی موجود بر روی دستان شما را از بین می برد.
2- حفظ فاصله ی حداقل یک متری از اشخاصی که سرفه و یا عطسه می کنند. چنانچه فردی که عطسه و یا سرفه می کند مبتلا به بیماری کوید -19 بوده و فاصله ی شما با او کمتر از یک متر باشد، احتمال تنفس ذرات آلوده به ویروس توسط شما بسیار بالا است.
3- اجتناب از تماس دستان با چشم، بینی و دهان. دستان شما با سطوح زیادی در تماس بوده و چنانچه به ویروس آلوده شده باشد، پس از تماس دست با این اجزا ویروس می تواند وارد بدن شما شده و شما را بیمار کند.
4- اطمینان حاصل کنید که خود و اطرافیانتان اصول بهداشتی صحیح را رعایت می کنید. به عنوان مثال هنگام عطسه و یا سرفه جلوی دهان و بینی خود را با آرنج و یا دستمال گرفته و دستمال آلوده را بلافاصله در سطل درب دار بیاندازید.
5- اگر احساس بیماری می کنید، در خانه بمانید. اگر علایمی همچون تب، سرفه و تنگی نفس دارید، ابتدا با مراکز درمانی تماس بگیرید و توصیه های آن ها را دنبال کنید. مراکز بهداشتی ملی و محلی از آخرین اخبار مربوط به بیماری مطلع بوده و می توانند شما را در انجام بهترین راه حل کمک کنند. به علاوه با این کار جلوی شیوع هرچه بیشتر بیماری گرفته خواهد شد.
6- اطلاعات خود را در مورد مکان ها و شهرهایی که از مراکز اصلی شیوع بیماری هستند به روزرسانی کرده و از تردد در آن مکان ها خودداری کنید، خصوصا اگر فردی سالخورده و یا با زمینه بیماری هایی مثل دیابت و یا بیماری های قلبی و تنفسی هستید.
اقدامات مراقبتی برای افرادی که طی 14 روز گذشته در مناطق شیوع بیماری بوده اند چیست؟
1- کلیه احتیاطات کلی ذکر شده در بالا را رعایت کنید.
2- اگر احساس ناخوشی دارید، حتی علایم خفیف مثل سردرد، تب خفیف و یا آب ریزش خفیف، خود را تا زمان بهبودی کامل در خانه قرنطینه کنید. اگر نیاز دارید برای خرید ضروریات مثل غذا به بیرون بروید و یا کسی برای شما چیزی بیاورد، حتما از ماسک استفاده کنید تا دیگران را آلوده نکنید. اجتناب از تماس با دیگران و یا مراجعه غیر ضروری به مراکز درمانی باعث می شود این مراکز به شکل موثرتری قادر به خدمات رسانی به هموطنان باشند.
3- در صورت پیشرفت بیماری و دچار شدن به تب، سرفه و مشکلات تنفسی، سریعا به پزشک مراجعه کنید، زیرا این نشانه ها ممکن است در اثر عفونت دستگاه تنفسی و یا شرایط خطرناک دیگر باشند. ابتدا بهتر است از طریق تماس تلفنی با مراکز درمانی شرایط خود را توضیح دهید تا آن ها شما را به مرکز درمانی مناسب هدایت کنند و البته با این کار شما از انتشار بیشتر ویروس جلوگیری می کنید.
چقدر احتمال بیمار شدن به کوید-19 وجود دارد؟
احتمال ابتلا به بیماری تا حدود زیادی به محل زندگی شما و اینکه در آن محل شیوع بیماری چگونه است بستگی دارد. برای بسیار ی از مردم این احتمال همچنان پایین است. اما در حال حاضر شهرها و مکان هایی در دنیا وجود دارد که شیوع بیماری به سرعت در حال گسترش است. برای کسانی که در این مکان ها زندکی می کنند و یا در رفت و آمد هستند احتمال ابتلا بالاتر است. دولت ها و مدیران بهداشت و درمان قوانین سخت گیرانه ای را برای هر محلی که موارد ابتلا شناخته می شود وضع می کنند. اطمینان حاصل کنید که به کلیه این قوانین احترام گذاشته و از آنها پیروی کنید. این عمل ریسک ابتلای شما را به بیماری و یا انتقال آن را بسیار کاهش می دهد. اگرچه اقدامات دولتی و بهداشتی در کنترل شیوع بیماری موفق بوده است، موارد و محل های جدید شیوع می توانند به سرعت ایجاد شوند و بنابراین بهتر است اطلاعات خود را، در مورد محل زندگی خود و یا مکان هایی که قصد رفتن به آنجا را دارید، از طریق وب سایت سازمان جهانی بهداشت به روز رسانی کنید.
آیا باید نگران مبتلا شدن به بیماری کوید-19 باشید؟
بیماری کوید-19 عموما خفیف بوده، خصوصا برای کودکان و افراد جوان و میانسال، به هر حال این بیماری برای بعضی از افراد می تواند شرایط سختی را ایجاد کند. حدودا از هر 5 نفری که به این بیماری مبتلا می شوند، یک نفر به مراقبت های پزشکی در مراکز درمانی نیاز پیدا خواهد کرد. بنابراین تا حدودی طبیعی است که افراد نگران خود و نزدیکانشان باشند که به این بیماری مبتلا نشوند. بهتر است که ما نگرانی خود را درجهت انجام اعمال و اقدامات پیشگیرانه برای خود و عزیزانمان هدایت کنیم. اولین و مهمترین اقدام در این زمینه شستشوی مرتب و صحیح دست ها و رعایت اصول بهداشتی (تنفسی، توضیح داده شده در بالا) می باشد. اقدام بعدی به روزرسانی اطلاعات خود و پیروی از توصیه های بهداشتی و مقررات دولتی و محلی است.
چه کسانی بیشتر در معرض خطر ابتلا به شرایط وخیم هستند؟
اگرچه اطلاعات در این زمینه هنوز کامل نیست، اما به نظر می رسد افراد سالخورده و افراد با بیماری های زمینه ای مثل فشار خون بالا، بیماری های قلبی، تنفسی، سرطان و دیابت بیشتر در معرض ابتلا به شرایط وخیم باشند.
آیا آنتی بیوتیک ها در پیشگیری و یا درمان کوید-19 موثر هستند؟
خیر، آنتی بیوتیک ها برای درمان عفونت¬های باکتریایی بوده و در مقابل ویروس ها تاثیری ندارند. بیماری کوید-19 بر اثر یک ویروس ایجا شده و بنابراین آنتی بیوتیک در پیشگیری و درمان آن تاثیری ندارد.
آیا واکسن، دارو و یا درمانی برای بیماری کوید-19 وجود دارد؟
هنوز خیر. تا به امروز هیچ واکسن و یا دارویی برای پیشگیری و یا درمان این بیماری وجود ندارد. به هر حال افراد مبتلا باید تحت مراقبت قرار بگیرند و چنانچه علایم جدی از خود نشان دهند باید در بیمارستان بستری شوند و خوشبختانه اکثر مبتلایان بهبودی خود را بدست می آورند. در حال حاضر واکسن ها و داروهایی تحت بررسی و تحقیق قرار داشته و سازمان جهانی بهداشت نهایت همکاری را در این زمینه انجام می دهد.
آیا گذاشتن ماسک برای پیشگیری از ابتلا موثر است؟
تنها در صورتی از ماسک استفاده کنید که مبتلا به بیماری کوید-19 هستید (خصوصا در هنگام سرفه و عطسه) و یا اینکه از شخصی که مبتلا به این بیماری است مراقبت می کنید. ماسک های یک بار مصرف تنها یک بار می توانند استفاده شوند. اگر بیمار نیستید و یا از شخصی بیمار مراقبت نمی کنید، با گذاشتن ماسک تنها ماسک های موجود را ازبین می برید، آن هم در شرایطی که در بسیاری از نقاط جهان با کمبود ماسک مواجه هستیم. بنابراین سازمان جهانی بهداشت اکیدا توصیه می کند که تنها در صورت نیاز واقعی از ماسک استفاده کنید.
موثرترین راه برای مراقبت از خود و دیگران، چنانچه گفته شد، شستشوی مرتب دست ها، گرفتن جلوی دهان و بینی با آرنج و یا دستمال به هنگام سرفه و یا عطسه و حفظ فاصله ی یک متری از کسانی که در حال عطسه و یا سرفه کردن هستند می باشد.
چگونگی گذاشتن، برداشتن، استفاده و دفع ماسک
1- به یاد داشته باشید که استفاده از ماسک تنها برای کارکنان بخش بهداشت و درمان و اشخاصی که نشانه های بیماری کوید-19 مثل تب و سرفه را دارند ضروری است.
2- قبل از برداشتن ماسک، دست های خود را با آب و صابون و یا محلول¬های ضدعفونی کننده پایه الکل تمیز کنید.
3- ماسک را برداشته و بررسی کنید پارگی و یا حفره ای در آن نباشد.
4- لبه ای از ماسک که در آن فلز قرار دارد را به سمت بالا قرار دهید.
5- طرفی از ماسک که معمولا رنگی است را به سمت بیرون قرار دهید.
6- ماسک را بر روی صورت قرار دهید و با فشردن فلز ماسک، ماسک را بر روی بینی خود ثابت (فیکس) کنید.
7- لبه پایینی ماسک را به سمت پایین کشیده به طوری که دهان و چانه ی شما را بپوشاند.
8- بعد از استفاده از ماسک، جهت برداشتن آن، کش های ماسک را از اطراف گوش برداشته و از تماس دست ها با سطح ماسک که احتمال آلودگی در آن وجود دارد خودداری کنید.
9- ماسک را سریعا در سطل درب دار بیاندازید.
10- دست های خود را با محلول های ضد عفونی پایه الکل و یا در صورت آلودگی قابل مشاهده با آب و صابون بشویید.
زمان آشکار شدن علایم بیماری پس از مبتلا شدن چقدر است؟
مطابق با اظلاعات به دست آمده تا این روز، زمان آشکار شده علایم پس از میتلا شدن بین 1 تا 14 روز و به طور میانگین حدود 5 روز می باشد.
آیا انسان ها می توانند از طریق حیوانات مبتلا به کوید-19 شوند؟
ویروس کرونا خانواده بزرگی از ویروس¬ها هستند که در بین حیوانات نیز شایع هستند. گاها این ویروس ها می توانند از حیوان به انسان منتقل شده و سپس در بین انسان ها پخش شوند. در مورد بیماری کوید-19 هنوز منبع حیوانی مشخصی شناخته نشده است. به هر حال برای احتیاط بیشتر، در بازارهای فروش حیوانات، از تماس مستقیم با حیوانات و یا سطوحی که حیوانات روی آن ها قرار دارند خودداری کنید. از منابع غذایی مطمئن استفاده کرده و از مصرف غذاهای خام و نیم پز حیوانی خودداری کنید.
آیا امکان ابتلا به بیماری کوید-19 از طریق حیوانات خانگی مثل سگ و گربه وجود دارد؟
• مواردی (محدود) از ابتلای حیوانات (وحشی و خانگی) به کوید-19 از طریق صاحبان آلوده به ویروس مشاهده شده است.
• احتمال اینکه برخی از حیوانات (وحشی یا خانگی) از طریق تماس نزدیک با افراد آلوده به بیماری کوید-19 مبتلا شوند وجود دارد. احتمال گسترش بیماری از طریق این حیوانات به تحقیقات بیشتر نیاز دارد.
• بر طبق اطلاعات موجود تا امروز، انتقال انسان به انسان، محتمل ترین راه انتقال بیماری می باشد.
• اظهار نظر در مورد اینکه آیا گربه ها می توانند میزبانی برای انتقال بیماری باشند یا نه، هنوز زود است.
ویروس چه مدت زمانی روی سطوح باقی می ماند؟
در مورد خاص ویروس عامل کوید-19 اطلاعات کاملی در دست نیست، اما به نظر می رسد که این ویروس نیز مانند سایر اعضای خانواده خود، با توجه به عواملی مثل نوع سطح، دما، رطوبت و یا سایر شرایط محیطی بین چند ساعت تا چند روز می تواند روی سطوح باقی بماند.
آیا دریافت بسته های پستی از مناطقی که موارد ابتلا به کوید-19 در آنجا گزارش شده، ایمن است؟
بله، احتمال آلوده شدن توسط بسته ای که در شرایط مختلف جابه جا و انتقال داده شده است، خیلی کم است.
چه کارهایی را نباید انجام داد؟
کارهای زیر در جلوگیری از ابتلا به کوید-19 موثر نیستند
1- سیگار کشیدن و یا استعمال هر نوع دود دیگری
2- استفاده همزمان از چند ماسک
3- مصرف آنتی بیوتیک

اضافه کردن نظرات