هنر رهبری

  1. Homepage
  2. مقالات
  3. هنر رهبری
هنر رهبری

هنر رهبری

مدیران صنعت داروسازی اغلب انسان های جذابی هستند با تجارب شغلی مختلف، و به طور معمول با ترکیبی ازعلاقه به علوم پایه و میل ذاتی به کمک و هدایت دیگران. خانم فریتچه دنیلسون (Regina Fritsche Danielson) بدون شک یکی از مثال های بسیار جالب در این زمینه هستند، با پیش زمینه ای قوی در تحقیقات علمی و از مدیران ارشد کنونی شرکت داروسازی چند ملیتی آسترازنکا که در ادامه به بخشی از تجارب ارزشمند ایشان خواهیم پرداخت.
از آکادمی به صنعت
خانم فریتچه پس از کسب مدرک دکترای حرفه ای در زادگاهش، کشور سوئد، برای انجام تحقیقات در زمینه دستگاه قلبی-عروقی جنین راهی آمریکا شد. پس از مدتی با دریافت یک بودجه تحقیقاتی به سیستم دانشگاهی سوئد بازگشت و سرانجام با دعوت شرکت آسترازنکا وارد صنعت داروسازی شد. در حقیقت این بار دومی بود که شرکت آسترازنکا از خانم فریتچه دعوت به همکاری می کرد و همانطور که ایشان خود بیان می کنند "این بار من احساس می کردم آمادگی لازم برای ترک سیستم دانشگاهی و استفاده از دانشم در صنعت تولید دارو را دارم".
پس از طی مراحل پیشرفت و ترقی، خانم فریتچه در حال حاضر هدایت تیم های تحقیقاتی قلب و عروق، کلیه/ متابولیسم و تیم تحقیقات بیوفارماسوتیکال شرکت آسترازنکا را بر عهده دارد. لازم به ذکر است خانم فریتچه نه تنها مسئولیت اصلی ارتقاء درمان از طریق mRNA از مرحله ی بالینی به فاز دوم را بر عهده داشته، همچنین نقش مهمی در پیشرفت عملی درمان از طریق سلول های بنیادی داشته است.
البته جای تعجب نیست که همانند همه ی افراد موفق، اهداف خانم فریتچه با اشتیاق و علاقه ی او به کارش در هماهنگی کامل است. چنانچه او خود بیان می کند "آرزو و هدف من همیشه این بوده است که در محیطی و با افرادی کار کنم که بتوانم کاری به معنای واقعی کلمه متفاوت انجام دهم و چیزهای جدیدی یاد بگیرم. با چالش های جدید تشویق می شوم و در دنیای پر از تغییرات امروز، از کار با محققان تیزهوش برای پیشرفت در کار و رفع مشکلات بیماران لذت می برم."
تنوع در صنعت داروسازی
با توجه به اینکه کمبود زنان در سطوح مدیریتی صنعت داروسازی همچنان یک موضوع قابل بحث بوده، خانم فریتچه از تلاش بسیاری از شرکت ها از جمله آسترازنکا در جذب زنان در پست های مدیریتی قدردانی می کند. خانم فریتچه همچنان به وجود تنوع (نظرات) در داخل ارگان ها اعتقاد شدید دارد. او می گوید "برای من بسیار مهم است که افرادی با خصوصیات شخصیتی و دیدگاه های متفاوت در بخش های مختلف شرکت، از جمله تیم مدیریتی، حضور داشته باشند و همگی احساس مسئولیت و مشارکت داشته باشند." او اضافه می کند که بعضی از مدیران در فرآیند جذب نیرو تلاش می کنند که افرادی با طرز فکر مشابه با خود را استخدام کنند، در صورتی که باید کاملا برعکس باشد، "شما باید از افراد مختلفی که در تیم خود دارید آگاه باشید و در فرآیند جذب نیز به تقویت هرچه بیشتر این پتانسیل کمک کنید. این چیزی است که هم اکنون من به همراه تیم مدیریتی خود با دقت و تمرکز زیاد در حال انجام آن هستیم. ما با دقت زیاد نقاط ضعف و کمبود تیم خود را (از نقطه نظر شخصیتی و دیدگاه) بررسی کرده و سعی در جبران آن می کنیم تا بتوانیم اطلاعات لازم را بطور کامل بدست آورده و تجزیه و تحلیل کرده و نهایتا بهترین تصمیمات ممکن را بگیریم." او اضافه می کند "آگاهی از ترکیب تیم، شخصیت های مختلف افراد و روش های رسیدن آنها به اهدافشان بسیار مهم است. برای مثال اگر شما در تیم خود افرادی دارید که به راحتی و بی پروا صحبت می کنند، قطعا به افرادی که قبل از صحبت کردن به دقت روی کلمات و صحبتشان فکر می کنند نیز نیاز خواهید داشت. بنابراین به جای گشتن به دنبال افرادی که شبیه خودتان هستند، که البته آسانترین راه ممکن است، بهتر است به دنبال افرادی با طرز فکر و دیدگاه های متفاوت نسبت به خودتان و دیگر اعضای تیم باشید."
به سوی مدیریت
همانگونه که پیشتر اشاره شد خانم فریتچه با استفاده از دانش و تجربه ی زیاد خود در زمینه های تحقیقاتی، مراحل پیشرفت و ترقی را در شرکت آسترازنکا به سرعت طی کرد، اما به طور قطع همیشه به اینگونه نخواهد بود که محققین خبره و موفق مدیران آینده باشند.
خانم فریتچه باور دارد که ابتدا پیش زمینه هایی اساسی باید انجام شود و سپس به سوی مراحل مدیریتی گام برداشت. او می گوید "من فکر می کنم بسیار مهم است که سخت کوش باشید و تا جایی که می توانید در زمینه ی کاری خود دانش کسب کنید. سپس زمانی که فرصت ها به سراغ شما آمدند، آمادگی لازم برای پذیرش آنها و موفقیت در پست جدید خود را خواهید داشت. کسب تجربه و یادگیری هرچه بیشتر از هر موقعیت کاری که در آن قرار دارید، اعتماد به نفس شما را افزایش می دهد. در حرکت به سوی پست های مدیریتی، اعتماد به نفس کسب شده شما را قادر می سازد که مدیری قاطع بوده و با صداقت بیشتری عمل کنید. اما مدیرانی که پیش زمینه های لازم را طی نکرده اند، با چالش های زیادی از جمله جلب اعتماد افراد تیم روبرو هستند." او اضافه می کند "قطعا برای من با یک اشتیاق خالصانه به علوم پایه و یادگیری هرچه بیشتر علم آغاز شد. اگر شما محققانی جوان هستید، باید کنجکاو باشید و تا جایی که می توانید در یادگیری تلاش کنید. از کلیه موقعیت ها استفاده کنید و از پذیرش مسئولیت های جدید نترسید. نسبت به کارهای دیگران نیز علاقه نشان دهید، موفقیت های علمی و عملی بزرگ تنها از طریق همکاری و کار تیمی بدست می آیند."
آینده صنعت داروسازی
خانم فریتچه نسبت به پیشرفت های زیادی که در زمینه ی سلول های بنیادی صورت گرفته است بسیار هیجان زده بوده و امیدوار است که در آینده این پیشرفت ها کمک شایانی در درمان بیماری ها به ما خواهند کرد. او همپنین نسبت به آینده ی داروهای هوشمند و شخصی (داروهای ساخته شده به طور اختصاصی برای یک بیمار مشخص) و درمان های ژنتیکی از طریق الیگونوکلوتیدها بسیار امیدوار می باشد.


منابع:
• www.eyeforpharma.com

اضافه کردن نظرات