مجموعه داروخانه های زنجیره ای در کشور پهناور استرالیا

  1. Homepage
  2. مقالات
  3. مجموعه داروخانه های زنجیره ای در کشور پهناور استرالیا
مجموعه داروخانه های زنجیره ای در کشور پهناور استرالیا

مجموعه داروخانه های زنجیره ای در کشور پهناور استرالیا

در این مقاله به معرفی مجموعه Chemist Warehouse، بزرگترین مجموعه داروخانه های زنجیره ای در کشور پهناور استرالیا، به عنوان یک مدل تجاری موفق می پردازیم.
همانطور که اشاره شد، Chemist Warehouse یک مجموعه از داروخانههای زنجیره ای با حدود 350 شعبه، 8000 کارمند و 20% از سهم کل بازار دارو در کشور استرالیا می باشد به طوری که در اصطلاح عوام به مک دونالد داروخانه ها معروف شده است.
بنیانگذار مجموعه Chemist Warehouse شخصی به نام Jack Gance می باشد که در سال 1967 میلادی، پس از اخذ مدرک خود در رشته ی داروسازی، به همراه برادرش، اولین داروخانه ی خود را تاسیس کرد. در دهه ی 1970 و 1980 میلادی، پس از تاسیس برندهای Le Specs، Le Tan و Australis اقدام به فروش آنها کرد و سپس مجموعه Chemist Warehouse را در سال 2000 تاسیس کرد که در حال حاضر توسط خانواده ی Gance اداره می شود.
آقای Gance می گوید من هم مثل همه ی کسان دیگری که رویای بزرگتر کردن کسب و کار خود را دارند، این رویا را داشتم، اما باید اعتراف کنم که در آن زمان فکر نمی کردم بتوانم تا این حد تجارت خود را گسترش دهم.
اما راز این موفقیت بزرگ (البته به غیراز تلاش و تفکر) چیست؟
اگرچه مجموعه Chemist Warehouse یک مجموعه خصوصی بوده و اطلاعات و راهکارهای آن کمتر به اطلاع عموم مردم می رسد، اما با کمی دقت، مشخص می شود که الگوی تجاری آن تمرکز بر قیمت محصولات است. در حقیقت مجموعه Chemist Warehouse با استفاده از انجام خریدهای بزرگ جهت تامین کالا، قادر است قیمت تمام شده را برای مشتریان تا حد ممکن پایین نگه داشته و با این کار بر رقبای خود در بازار غلبه کند.
اما مهمتر از قیمت های پایین، در حقیقت چگونگی نمایش و نشان دادن آنها به مشتری می باشد. به عبارت دیگر مشتری باید کاملا آگاه باشد که دراین مجموعه، در حال خرید کالایی با قیمت پایین تر از قیمت اصلی است. Chemist Warehouse این کار را از طریق الحاق برچسب های زرد، با قیمت تخفیف خورده، بر روی کلیه کالاها و به طور مداوم انجام می دهد و البته که نام مجموعه ( warehouse به معنی انبار) در وحله ی اول ذهن مشتری را متوجه یک فروشگاه عمده فروشی با قیمت مناسب می کند.

اضافه کردن نظرات