شرکت داروسازی نوارتیس

  1. Homepage
  2. مقالات
  3. شرکت داروسازی نوارتیس
شرکت داروسازی نوارتیس

شرکت داروسازی نوارتیس

شرکت داروسازی نوارتیس با درآمد بیش از 51 میلیارد دلار و سود خالص بیش از 12 میلیارد دلار در سال 2018 یکی از موفق ترین شرکت های داروسازی دنیا بوده و به همراه همسایه ی خود شرکت روچه، از ارکان اصلی قرن ها مشارکت کشور سوئیس در صنعت داروسازی دنیا می باشد.
نوارتیس با مرکزیت شهر بازل سوئیس، اگرچه تنها از سال 1996 میلادی به شکل امروزی خود شناخته می شود، اما در حقیقت ریشه در سال های خیلی دور داشته و در1996 از ادغام دو شرکت بزرگ سوئیسی، سیبا گیگی و ساندوز شکلی تازه به خود گرفت، ادغامی که به تعبیر خیلی از متخصصان موفق ترین ترکیب در صنعت داروسازی جهان محسوب می شود.


نگاهی به تاریخچه شرکت نوارتیس


 سال 1758 میلادی، جوانسون رودلف گیگی گموسس شروع به تجارت مواد شیمیایی، رنگ و مواد دارویی در شهر بازل کرد.
 سال 1859 الکساندر کلاول در یک کارخانه رنگ سازی علاقه مند به تولید رنگ فوشین می شود، این کارخانه پس از مدتی و با کمی تغییر به کارخانه ی سیبا تبدیل می شود که در سال 1900 اولین ترکیبات دارویی خود یعنی Vioform و Salen را تولید کرد.
 سال 1886 شرکت شیمیایی کرن و ساندوز توسط دکتر آلفرد کرن و ادوارد ساندوز در شهر بازل پایه گذاری می شود و در سال 1895 اولین داروی شرکت به نام Antipyrine که یک داروی ضد تب بود تولید می شود.
 سال 1917 پروفسور آرتور استول دپارتمان دارویی ساندوز را پایه گذاری می کند و تحقیقات آغاز می شود. یک سال بعد پروفسور آرتور ترکیب ارگوتامین را از ارگوت (نوعی قارچ) جداسازی می کند که در سال 1921 با نام تجاری Gynergen برای دردهای میگرنی وارد بازار می شود.
 سال 1938 شرکت گیگی تصمیم می گیرد که تمرکز خود را بیشتر بر روی حوزه سلامت گذاشته و بنابراین دپارتمان دارویی خود را راه اندازی می کند. داروی ضد روماتیسم Butazolidin در سال 1949 به عنوان اولین داروی شرکت وارد بازار می شود.


 سال 1970 شرکت های سیبا و گیگی با هم ترکیب می¬شوند و شرکت سهامی سیبا گیگی را راه اندازی می کنند. حدودا 10 سال بعد و در سال 1981 واحد بیوتکنولوژی شرکت پایه گذاری می شود و اولین سیستم انتقال پوستی دارو را برای هیوسین هیدرو برماید معرفی می کند.
 همزمان شرکت ساندوز به تنهایی به پیشرفت در زمینه دارویی ادامه می دهد و از جمله محصولات مهم آن در این دوران Zaditen در سال 1977 بود.
 سال 1996 شرکت ساندوز با شرکت سیبا گیگی در یکی از بزرگترین ادغام های تاریخ ترکیب می شود و شرکت نوارتیس را به وجود می آورد
 سال 2019 پس از چندین تغییر و تحول، شرکت نوارتیس نهایتا تمرکز خود را در دو بخش عمده استوار می کند. بخشی به تولید داروهای نوآورانه می پردازد و در بخشی دیگر، ساندوز با حفظ نام خود و به عنوان زیرمجموعه ای از نوارتیس، در تولید داروهای ژنریک به فعالیت خود ادامه می دهد.
امروزه مجموعه ی نوارتیس بیش از 118000 نیروی تمام وقت داشته و محصولات آن در 155 کشور دنیا به فروش می رسد. نوارتیس موفقیت خود را مدیون توانایی هایش در جذب، پیشرفت و حفظ نیروها و مدیران با استعدادی می داند که در اجرای استراتژی های شرکت و پیشرفت در زمینه تولید داروهای خلاقانه نقش اساسی دارند. لازم به ذکر است که نوارتیس دارای کمیته ای به نام "کمیته اجرایی داروهای نوآورانه" می باشد که رهبری مدیران با تجربه، آینده نگر و با انگیزه ی آن کمک بزرگی در جهت رسیدن به اهداف شرکت می باشد.

اضافه کردن نظرات