شرکت اکسیر گل سرخ

 1. Homepage
 2. مقالات
 3. شرکت اکسیر گل سرخ
شرکت اکسیر گل سرخ

شرکت اکسیر گل سرخ

شرکتی به نام اکسیر گل سرخ که در زمینه داروسازی گیاهی فعالیت دارد به دست بانویی کارآفرین، توانمند و با اراده به نام مرضیه سنوئی تأسیس شده است. به گفته خودشان، این بانو زاده شهرستانی در جنوب خراسان می‌باشد و در منزلشان آب زلال قنات، درخت کاری و سبزی کاری به فراوانی یافت می‌شد ایشان معتقدند که علاقه‌شان به طبیعت از همان زمان کودکی شکل گرفته است. مرضیه سنوئی پدر پزشکی داشت که تلاش می‌کرد با مواد طبیعی و گیاهان دارویی بیماران را درمان کند به همین دلیل این بانو نیز با گیاهان و مواد گیاهی و دارویی انس گرفته است شاید به همین دلیل بود که لیسانس رشته شیمی را گرفت و در دامان طبیعت به تولید و فرآوری گیاهان دارویی پرداخت.


وی می‌گوید اوایل در کارخانه‌ای فعالیت می‌کردم که با استفاده از گیاهان دارویی اسانس استخراج می‌شد. فعالیتم در این کارخانه مربوط به سال 1367 است. در آن زمان اطلاعات کمی درباره اسانس‌های گیاهی داشتم اما با تلاش‌های زیاد و ارتباط با مرکزهای علمی مانند تمام دانشکده‌های داروسازی و علوم مشهد و تهران، همه پژوهشکده‌ها مانند پژوهشکده نفت ایران و ارتباط با آزمایشگاه‌های داخل و خارج ایران موفق شدم تا اطلاعات زیادی درباره اسانس‌ها و درصد ترکیب مواد مؤثره اسانس هر گیاه کسب کنم.


این شرکت در سال 1384 با ارائه طرحی فناورانه در ارتباط با استاندارد سازی اسانس‌ها مطابق با استاندارد بین المللی، طرح تولید اولئورزین زعفران برای نخستین بار در دنیا و اولئورزین سایر ادویه جان در ایران توانست جزء شرکت‌های فناور پارک علم و فناوری خراسان قرار گیرد و به عنوان یک شرکت فناور شروع به فعالیت کند.


در حال حاضر شرکت اکسیر گل سرخ موفق شده تا در بازارهای خارجی و داخلی جایگاه خوبی را کسب کند. مرضیه سنوئی این گونه می‌گوید که این شرکت را با هدف تولید محصولاتی که بتواند در سلامت جامعه مفید باشد راه اندازی کرده‌ام. ابتدا پرسنل کم و همچنین دارایی اندکی داشتم اما با کمک دانش، فکر، تلاش و پیگیری در حال حاضر با 40 نفر پرسونل و دارایی نزدیک به 4 میلیارد تومان مشغول به کار هستم.


اگر بخواهیم کمی از محصولات شرکت اکسیر گل سرخ سخن بگوییم باید بگوییم که این شرکت مشغول به تولید اسانس‌های گیاهی و تولید عصاره‌های گیاهی برای استفاده در مواد آرایشی، پروتئینی و خورلاکی است.


این شرکت بازار خوبی در زمینه صادرات در کشور تاجیکستان دارد. علاوه بر آن به کشورهای دیگر از جمله آلمان و فرانسه برخی از محصولات خود را صادر کرده است به عنوان مثال برای کشور آلمان اولئوزین و میکرو کپسول زعفران و برای کشور فرانسه اسانس باریجه را تولید و صادر کرده است.


بخشی از محصولات شرکت اکسیر گل سرخ عبارت است از: 1. اسانس‌های طبیعی گیاهی

 2. کنسانتره ها

 3. الئورزین ها

 4. عصاره‌ها

 5. داروهای گیاهی


به گفته مدیرعامل این شرکت مرضیه سنوئی تولید این محصولات در کشورمان ایران که منابع بسیار با ارزش گیاهی مخصوصاً زعفران دارد می‌توان ارز آور فوق العاده ای باشد.


برنامه بلند مدت اکسیر گل سرخ


این شرکت تا سال 1400 شرکتی پیش رو در کارآفرینی و نوآوری و سازمانی فناور در تولید و توسعه داروهای گیاهی و فرآورده‌های آرایشی بهداشتی خواهد بود همچنین به معرفی و ارائه محصولات گیاهی و جایگزین کردن آن‌ها با مواد شیمیایی و غیر طبیعی خواهد پرداخت.


به علاوه این موارد این شرکت تلاش می‌کند تا جز یکی از شرکت‌های شاخص و برجسته دنیا باشد به همین دلیل تلاش می‌کند تا محصولات منحصر به فردی را تولید کند. همچنین یکی از برنامه‌های این شرکت این است که گیاهان استراتژیک کشور را به شکل فرآوری شده به دیگر کشورها صادر کند تا علاوه بر درآمد زایی زمینه اشتغال خوبی برای جامعه فراهم شود.


اهداف پژوهشی این شرکت عبارت است از: • تعیین بهترین شرایط برای تولید امولسیون پایدار عصاره زعفران

 • تعیین بهترین روش خشک کردن عصتاره زعفران و دیگر گیاهان دارویی

 • تعیین بهترین شرایط عملیاتی خشک کردن عصاره زعفران و دیگر گیاهان دارویی

 • انتخاب بهترین ترکیب از مواد دایره‌ای برای رسیدن به حداکثر راندمان

 • ریزپوشانی و تعیین میزان نگهداری ترکیبات هسته‌ای


موفقیت‌هایی که تا امروز شرکت اکسیر گل سرخ به دست آورده.


تا به حال این شرکت به موفقیت‌های چشم گیری دست یافته است از جمله این که برای نخستین بار در دنیا به فناوری جدیدی به نام میکروکپسولیشن برای تولید زعفران دست یافته است، این محصول که به دست این شرکت تولید شده است کاربردهای زیادی در زمینه صنایع غذایی، دارویی، آرایشی و بهداشتی مخصوصاً در اروپا دارد.


به علاوه این موارد این شرکت عنوان‌هایی از جمله کارآفرین برتر جشنواره شیخ بهایی، واحد فناور برتر پارک‌های علم و فناوری سراسر کشور، غرفه برتر هفته ملی پژوهش و فناوری و کسب لوح افتخار از استانداردی خراسان رضوی را به دست آورده است.


سیستم کنترل کیفی محصولات


شرکت اکسیر گل سرخ تمام محصولات خود را با رعایت کامل اصول کیفی و بهداشتی فراوری نموده و از هنگام ورود ماده اولیه، کنترل کیفی آغاز شده و تا پایان فرآوری ادامه دارد.


بر روی تمام محصولات (اسانس، عصاره و کنسانتره) بسته به نوع محصول بعد از تولید، آزمایش‌های فیزیکی و شیمیایی و میکروبی انجام می‌پذیرد.


شرکت اکسیر گل سرخ دارای واحدهای مختلف به شرح ذیل می باشد که هر کدام با توجه به شرح وظایفی تعریف شده مسئولیت خود را به بهترین نحو انجام می‌دهند. • اداری و مالی: برنامه ریزی وسازماندهی و نظارت و کنترل بر کیفیت انجام امور اداری و مالی شرکت با هدف ارائه بهترین خدمات به مخاطبان و مشتریان.

 • تحقیقات و توسعه: انجام تحقیقات کاربردی، توسعه‌ای و بنیادی با هدف بالا بردن سطح کمّی و کیفی محصولات، ایجاد، انتقال و به‫روز رسانی دانش فنی، استقرار تکنولوژی‌های جدید، بهینه ‫سازی عوامل مؤثر در تولید، رفع مانع‌ها و مشکل‌های خط تولید و ایجاد فرهنگ تحقیق و توسعه مطابق با نظر و هدف مشتریان.

 • بازرگانی: مدیریت وانجام و تبدیل سیاست کلان شرکت در بخش اهداف تجاری و برنامه‌های استراتژیک و تبدیل به پروژه اجرایی در جهت برآوردن خواسته‌های مشتریان و کسب رضایت مشتریان.

 • کنترل کیفیت و آزمایشگاه: شناسایی و رفع مشکلات در محصول جهت جلوگیری از بروز تولید محصولات بی‌کیفیت ونظارت بر حسن تولید.

 • تولید وانبار: مسئولیت تولید انواع بهترین عصاره‌ها و افشره‌ها و شربت‌های دارویی و گیاهی در جهت رفع نیاز مشتریان.

 • IT (فناوری اطلاعات): مدیریت بر سیستم‌های سخت افزار و نرم افزاری شرکت در جهت تسریع و تسهیل اهداف شرکت به منظور ارائه بهترین خدمات به مشتریان.

اضافه کردن نظرات