آنی دارو برای داروسازان حرفه ای
 
امروز : شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸       ساعت ۰۸:۰۶:۰۲

 

اگر به نمودار روبرو در رابطه با صنعت داروسازی نگاهی اجمالی داشته باشیم،

در یک طرف بازاریابی سنتی در صنعت دارو را خواهیم داشت با روش هایی که برای مدتهای طولانی به خوبی به کار گرفته شده اند، و در طرف دیگر بازاریابی اینترنتی (دیجیتال) را خواهیم دید که گویی تنها برای ایجاد دردسرهای نو به وجود آمده اند! بره

م کنشی که اگرچه در حال حاضر خیلی وسیع به نظر نمی رسد، اما کسب مهارت و مدیریت آن برای آن دسته از شرکت هایی که قصد پیشرفت در عصر دیجیتال را دارند بسیار ضروری می باشد.

بسیار روشن است که امکانات پیچیده و کارآمد دنیای اینترنت، روشهای سنتی بازاریابی را دستخوش تغییرات زیاد کرده، تغییراتی که با توجه به زندگی در دنیای دیجیتال گریزناپذیر می باشد. از طرفی خانم کارتر، مشاور و مدیر بازاریابی شرکت معتبر آنتهیل (Anthill) بیان می کند که از دیدگاه او بازاریابی دیجیتال به خودی خود پدیدهای مجزا و جداگانه نیست، بلکه به عبارت بهتر همان بازاریابی (سنتی) اما به شیوهی اینترنتی (دیجیتال) است. از نظر خانم کارتر توجه به این نکته بسیار مهم است چرا که در واقع یکی از تهدیدات بزرگ برای صنعت داروسازی، همانند بسیاری دیگر از صنایع، در نظر گرفتن امکانات اینترنتی به عنوان ابزاری جداگانه و بعضا” ناچیز میباشد، در صورتی که با توجه به مطالب ذکر شده، در دنیای امروز، این امکانات بخشی اساسی از کسب و کار محسوب میشوند.در طرف مقابل، خطر احتمالی دیگر در این رابطه، توجه و تمرکز بیش از حد شرکتها بر روی تکنولوژی و فراموش کردن نقش نیروی انسانی است. در حقیقت و به تعبیر خانم کارتر، هنگامی که صحبت از بازاریابی دیجیتالی میشود، باید در نظر داشته باشیم که بخش بزرگی از آن همچنان بر عهده ی نیروی انسانی است.
از نگاهی دیگر، خانم گارفیلد، مدیر تجارت استراتژیک شرکت ای وای لایف ساینس (Ey Life Science) اظهار می کند که در ارتباط با فناوری های اینترنتی، بازاریاب ها از عموم مردم مجزا نیستند و احتیاط آنها و بعضا در مواردی هراس آنها در این مورد قابل ها فراهم کرده است و اغلب افرادی که از آنها خواسته می شود از قابلیت های آن در جهت بهینه سازی اهداف تجاری استفاده کنند (بازاریاب ها)، خود در حال یادگیری امکانات دنیای دیجیتالی و به کارگیری آن در زندگی شخصی خود می باشند و کمتر به کاربرد آن برای مشتریان توجه می¬کنند.
خانم گارفیلد اضافه می کند که در واقع مردم همزمان در حال فراگیری و بکارگیری فناور های جدید هستند، شرایطی که بسیار متفاوت از گذشته ای نه چندان دور می باشد که در آن روش های بازاریابی سنتی برای سال های سال مورد استفاده و بهینه سازی قرار گرفته بود. در حقیقت تلاش بسیاری از مردم در به کارگیری فناوری های دیجیتالی در ایجاد یک ارتباط معنا دار و بلندمدت، همچنان بیشتر بر پایه ی آزمون و خطا می باشد تا دانش.
مسئله ای که در اینجا مطرح می شود این است که با توجه به مهارت های جداگانه ای که بازاریاب های سنتی از یک طرف و متخصصین حوزه فناوری از طرف دیگر دارند، راهکار شرکت های داروسازی چه باید باشد
خانم آدریانی، مدیر بخش بازاریابی شرکت بورینگر اینگلهیم (Boehringer Ingelheim) با این چالش به خوبی آشنا بوده و سال های زیادی از حرفه ی خود را برای ایجاد توازن در شرکت های مختلف، در ارتباط با این چالش صرف کرده است. نکته ی جالبی که خانم آدریانی به آن اشاره می کند این است که استخدام نیروی های متخصص و حرفه ای از شرکت های پیشرفته ی حوزه دیجیتال در غالب موارد نه تنها راه حل مناسبی نیست، بلکه می تواند اشتباه هم باشد، چرا که شخصی از دنیای متغیر و سریع فناوری وارد دنیای نسبتا با ثبات و پر از الزامات داروسازی می شود و نتیجه این خواهد بود که فرد مورد نظر خیلی زود خسته خواهد شد.
از دیدگاه بسیاری از متخصصین بهترین استراتژی برای شرکت های داروسازی، آموزش نیروهای خود از یک طرف، و همکاری و مشاوره ی مداوم با شرکت های متخصص در زمینه ی فناوری، از طرف دیگر است. نکته ی مهم در زمینه آموزش بازاریاب های سنتی این است که نیازی به آموزش آنها در حد یک متخصص فناوری نبوده، بلکه تنها لازم است اصول اولیه و پایه ی بازاریابی اینترنتی به آنها آموزش داده شود، به طوری که که بتوانند این اصول را در استراتژی های خود ادغام کرده و همچنین در ارتباط با شرکت های متخصص همکار از هماهنگی لازم برخوردار باشند.
در پایان بار دیگرلازم به یادآوری می باشد که در صورت آموزش و کاربرد صحیح، دنیای فناوری امکانات فوق العاده ای برای ایجاد یک ارتباط هرچه نزدیکتر و پایدار با تک تک مشتریان را برای ما فراهم می کند.

تهیه کننده: علی زیرک باش

منابع: www.eyeforpharma.com, Making the digital leap