معرفی شرکت داروسازی فایزر و چگونگی پیشرفت آن

  1. Homepage
  2. مقالات
  3. معرفی شرکت داروسازی فایزر و چگونگی پیشرفت آن
معرفی شرکت داروسازی فایزر و چگونگی پیشرفت آن

معرفی شرکت داروسازی فایزر و چگونگی پیشرفت آن

هیچ تلاشی بی نتیجه نمی ماند، شاید دیر...اما بالاخره نتیجه می دهد

در این مقاله به معرفی شرکت داروسازی فایزر و چگونگی پیشرفت آن خواهیم پرداخت.


شرکت فایزر یک کمپانی داروسازی چند ملیتی آمریکایی است که دفتر مرکزی آن در شهر نیویورک واقع شده است. فایزر با درآمد 53.64 میلیارد دلار (سود خالص 11.15 میلیارد دلار) در سال 2018، یکی از بزرگترین تولید کنندگان دارو در دنیا محسوب می شود. لازم به ذکر است که سهام فایزر در بازار بورس نیویورک عرضه می شود و همچنین از سال 2004 میلادی از اجزاء تعیین کننده شاخص بازار سهام داو جونز می باشد.


شرکت فایزر در سال 1849 توسط یک مهاجر آلمانی تبار به نام چارلز فایزر (شیمیست) و یکی از اقوام او به نام چارلز ارهات (قناد) و به کمک یک وام دریافتی از پدر فایزر، در بروکلین پایه گذاری شد. کمپانی تاسیس شده در واقع یک کارخانه تولید مواد شیمیایی بود  و از اولین مواد تولید شده در آنجا "سانتونین"، یک ترکیب شیمیایی ضد انگل بود که البته به لطف مهارت های شیمیایی و شیرینی پزی فایزر و ارهات به یک داروی خوش طعم برای بیماران تبدیل شد.


از دیگر تولیدات اصلی فایزر در سال های اولیه می توان به سیتریک اسید اشاره کرد. اما در جریان جنگ جهانی اول که تهیه مواد اولیه  از اروپا به سختی انجام می گرفت، تولید سیتریک اسید نیز با چالش های زیادی رو به رو شده بود. پس از تلاش و بررسی های بسیار، تیم تحقیقات فایزر قادر به راه اندازی خط تولید سیتریک اسید از شکر و طی یک فرآیند تخمیری شدند که نه تنها آنها را از مواد خام اروپایی بی نیاز می کرد، بلکه توان تولید بشتر سیتریک اسید را نیز به آنها می داد.


اما این پایان ماجرا نبود و مهارت کسب شده در فرآیند تخمیر (تخمیر در تانک عمیق) در جریان جنگ جهانی دوم بار دیگر به درخشیدن دانشمندان فایزر کمک کرد. در جریات این جنگ، نیاز به داروی پنی سیلین بسیار افزایش پیدا کرد، به طوری که دولت وقت انگلیس از دولت امریکا درخواست کمک کرد. به دنبال این درخواست، رئیس جمهور وقت ایالات متحده از تعدادی از شرکت های داروسازی معتبر، تقاضای تمرکز هرچه بیشتر برای تولید پنی سیلین کرد. در این میان دانشمندان فایزر با توجه به تجربه ی تولید سیتریک اسید، اقدام به بررسی تولید پنی سیلین به روش تخمیر در تانک عمیق نمودند که نتیجه نه تنها ایجاد تحولی بزرگ در تولید این داروی حیاتی بود، بلکه شرکت فایزر را بیش از پیش به یکی از قطب های بزرگ داروسازی تبدیل کرد.


همانطور که پیشتر گفته شد، امروزه شرکت فایزر از پیشتازان صنعت داروسازی در دنیا محسوب می شود که در ادامه به چند مورد از نقاط قوت این شرکت اشاره خواهیم کرد.
  • شهرت برند فایزر به تولید داروهای جدید و نوآورانه و البته دارا بودن تعداد زیادی حق امتیاز انحصاری (پتنت) برای تولید دارو از جمله مهمترین مزیت های رقابتی فایزر می باشد که البته این نکته خود مدیون تیم قوی تحقیق و توسعه این شرکت است.

  • وسعت زیاد شرکت که از یک طرف امکان تولید انبوه و مقرون به صرفه (economies of scale) را فراهم می کند و از طرف دیگر داشتن شعب فراوان در نقاط مختلف جهان امکان استفاده بهینه از بازارهای تجارت جهانی در شرایط مختلف را فراهم می کند.


منابع:

  • Panmore institute, Pfizer Inc. Analysis: products, market, strength, risks, recommendation.

  • Wikipedia, Pfizer Inc.

  • Pfizer.com

  • acs.org, Penicillin production through deep tank fermentation


 

 

اضافه کردن نظرات